Üretim Teknolojisi
ÜRETİM TEKNOLOJİSİ
Ana Sayfa
Home
Geri Dön
Fabrikamızda 2 adet 1600 ton/saat kapasiteli ThyssenKrupp TITAN 80D160 marka çekiçli kırıcı bulunmaktadır. Kırıcılar ocaklardan gelen 1000x1000x1500 mm boyutlarındaki hammaddeleri kırarak tane boyutunu 100 mm altına kırar.

Farklı kimyasal özelliklere sahip hammaddeler, kırıcı bant hatları üzerinde bulunan online analizörler vasıtasıyla analiz edilerek ilgili homojene stok sahalarına sevk edilir. Fabrikamızda 2 adet 50.000 ton kapasiteli dairesel stokhol (BEDESCHI-preblending), 1 adet 40.000 ton kapasiteli (BEDESCHI) lineer stokhol bulunmaktadır.

Dairesel ve lineer stokhollerde ön homojenizasyonunu tamamlamış hammaddeler, öğütülmek üzere farin değirmeni hammadde bunkerlerine alınırlar. Farin bunkerlerindeki hammaddeler bunker altlarındaki tartım kantar bantlarınca tartılarak farin değirmenine sevk edilirler. Değirmene beslenen hammadde karışım oranları değirmen öncesindeki on-line bant analizörler yardımı ile belirlenir. Oransal karışımı yapılmış hammaddeler, her biri 420 ton/saat öğütme kapasitesine sahip 2 adet valsli dik değirmende (Loesche LM 56.6 ) tane boyutu 100 mikron altında olacak şekilde öğütülerek farin olarak adlandırılan ince toz malzeme haline dönüştürülür.

Değirmenlerde öğütülen farin 20.000 ton kapasiteli, 2 adet farin homojene silolarında (CLADIUS PETERS) stoklanarak pişmeye hazır hale getirilir.

Farin homojene silolarından alınan farin, 5 kademeli parelel 2 sıralı ön ısıtıcı sistemi ( Polysius Dopol 90 ) ve ana gövdeye dahil paralel siklon çıkışlı kalsinasyon sistemine ( Polysius Prepol As-Msc ) sahip 11.500 ton/gün klinker üretim kapasiteli Ф6m x 90 metre ölçülerindeki döner fırında pişirilir/klinkerleştirilir. Döner fırında yaklaşık 1450 °C de pişirilen klinker, soğutma ünitesinde hızlı bir şekilde 100 °C altına kadar soğutulur.

İki kademeli, asenkron ray sistemli klinker soğutucu kullanılarak ( Polysius – Polytrack ) soğutulan klinker, 100.000 ton kapasiteli 2 adet kapalı klinker silosunda stoklanır.

25.000 ton kapasiteli kapalı kömür stokholünden beslenen kömür, 75 ton/saat kapasiteli, valsli dik kömür değirmeni ( LM 41.4 D ) kullanılarak istenilen hedef boyuta öğütülerek döner fırın ana brülör ve kalsinatörde yakıt olarak kullanılır.

Ara ürün olan klinker, 210 ton/saat öğütme kapasiteli 3 adet valsli dik değirmen (LOESCHE 56 3+3) ve 220 ton/saat öğütme kapasiteli bilyalı değirmen (Polysius POLYCOM Combi Grinding) ile istenilen ürün tipine göre farklı katkı malzemeleri ile birlikte öğütülerek her biri 30.000 ton kapasiteli ve 4 ‘er bölmesi olan Çimento Silolarına (CLADIUS PETERS) sevk edilerek stoklanır.

Çimento silolarındaki ürünler paketleme ünitesinde dökme veya ambalajlı olarak satışa sunulur. Paketleme ünitesinde 200 ton/saat kapasiteli 8 adet dolum körüğü vasıtasıyla ile dökme silobasları yüklenir.

4 adet 2400 torba/saat kapasiteli (FLS VENTOMATIC) döner kantar ile ambalajlanan çimento FLS CARICAMAT markalı otomatik yükleyici ile doğrudan kamyona yüklenir veya iki adet 120 ton/saat kapasiteli FLS POLIMAT EVO 25 markalı palletizer makinasına gönderilir. Palletizer makinesine gelen çimento torbaları ihtiyaca göre streçlenerek, palete dizilerek veya sling çuvalı ile satışa sunulur.

Paketleme ünitesinde ayrıca 40 adet/saat 1500 kg lık big-bag yükleme kapasiteli 3 adet döner tip big-bag dolum kantarı ile ambalajlama yapılır.

Yine paketleme ünitesinde bulunan 4 adet 250 ton klinker/saat kapasiteli (AUMUND) satış dolum körüğü ile ara ürün klinker satışı yapılır.